הרעיון הגדול
אם חברות היו מאפשרות ליותר מעובדיהן לעבוד באופן קבוע מהבית, עסקים היו נמשכים למרכזי הערים, בעוד שאנשים היו מתגוררים בעיקר בפריפריה, וכתוצאה מכך פחות עומסי תנועה וירידת מחירי הנדל”ן במרכז העיר.

אלו הממצאים העיקריים שלנו ממודל שיצרנו כדי לחזות שינויים מונעי מגיפה בלוס אנג’לס. רבים מהשינויים הללו החלו להתרחש עוד באביב 2020, כאשר התחלנו את המחקר הזה. רצינו לבנות מודל שיוכל להראות את ההשפעות של עבודה מרחוק נרחבת יותר לאורך תקופה ארוכה שלאחר המגיפה.

המודל שלנו הוא כמו עולם מלאכותי – תחשוב על סים סיטי – שבו אנשים וירטואליים בוחרים היכן לחיות ואיפה לעבוד. חברות וירטואליות מספקות מקומות עבודה לעובדים, בעוד שיזמי נדל”ן וירטואליים מספקים משרדים, מחסנים ודיור, תוך קביעת מחירים התואמים בין היצע לביקוש.

בעזרת מידע טרום-מגיפה על המקום שבו אנשים חיו ועבדו כמו גם על הנסיעות שלהם, בנינו את המודל של אזור המטרופולין של לוס אנג’לס עם הכלכלן מאט דלבנטל. המודל משתמש גם בנתונים טרום מגיפה על מחירי נדל”ן מסחריים ומגורים.

מ-2012 עד 2016, פחות מ-4% מהעובדים עשו עבודה מרחוק באזור המטרו של לוס אנג’לס, על פי החישובים שלנו מסקר הקהילה האמריקאית. כיום הנתון הזה הוא כמעט 40%. בהתבסס על הערכות שלכשליש מהעובדים בלוס אנג’לס יש עבודות שניתן לבצע מרחוק, המודל שלנו חוזה שלוש השפעות חשובות לטווח ארוך אם עבודה מרחוק בסביבות הרמה הזו תהפוך לצמיתות:

התושבים יעברו יותר ויותר משכונות העיר לפרברים, בעוד שחברות ימשכו למרכז.
מחירי הנדל”ן הממוצעים למגורים ולמסחר יירדו במקומות מרכזיים בעיר, בעוד שמחירי הדיור בפרברים יעלו.
עומסי התנועה יקלו בכל מקום וזמן הנסיעה יירד.
למה זה משנה
הגעתה של המגיפה בתחילת 2020 שינתה את חיי היומיום של מיליוני עובדים אמריקאים והעסקים המעסיקים אותם.

עבודה בבית, לא שכיחה לפני המגיפה, הפכה להכרח, מה שהוביל מעסיקים ועובדים להבין שעבודה מרחוק היא נעימה ופרודוקטיבית. זה הביא להגירות גדולות של אנשים שהתנתקו מהמעסיקים שלהם.

בלוס אנג’לס, הגברת העבודה מרחוק הובילה עובדים לעבור לגור בפרברים, והעלתה את מחירי הנדל”ן. המודל שלנו לוקח את זה צעד קדימה ומניח שהשינויים הללו יתבססו.

התחזית הזו עשויה להתגשם. NPR דיווחה לאחרונה כי מאז 2020, רוכשי דירות שעוברים מערים גירשו שוכרים בעלי הכנסה נמוכה מהפרברים.

זה מצביע על כך שהמודל שלנו יכול להיות כלי רב ערך כדי לעזור למנהיגים עסקיים, כלכלנים, קובעי מדיניות ואחרים לקבל החלטות מושכלות בזמן שהם מנסים להבין את ההשפעות הכלכליות מרחיקות הלכת של המגיפה על הערים שלהם.

מה עדיין לא ידוע
כל מודל הוא פישוט המציאות. במודל שלנו, כל העובדים והמעסיקים זהים. עם זאת, התגובות בחיים האמיתיים של סוגים שונים של עובדים ועסקים להגברת העבודה מרחוק עשויות להשתנות.

עוד לא ידוע חשוב הוא ההשפעה המתמשכת של עבודה מרחוק על הפרודוקטיביות. במהלך המגיפה, מעסיקים ועובדים לא דיווחו על אובדן פריון משמעותי – אם כבר, עובדים דיווחו שהם קצת יותר פרודוקטיביים בבית.

יחד עם זאת, פרודוקטיביות נהנית לעתים קרובות מהזדמנויות לבנות ולקיים רשתות מקצועיות. רשתות אלו עשויות להיחלש ככל שיותר אנשים מבלים יותר זמן בעבודה מרחוק.

מה הלאה
אנו ממשיכים להתבונן ולחקור כיצד העלייה בעבודות מרחוק עשויה להשפיע על מרכזי הערים. לדוגמה, מספרות, מסעדות ועסקים אחרים שהתרכזו זה מכבר באזורי עסקים מסורתיים עשויים לגלות שהם צריכים לעקוב אחר יציאה גדולה של תושבים לפרברים או לערים קטנות יותר כדי לשרוד.

עם זאת, לא כל עובד או עסק יכולים לעבור דירה. העיתון החדש ביותר שלנו מדגמן את התפלגות המשרות והתושבים על פני 4,502 מקומות בארה”ב וחוקר פערי רווחה והכנסה המתעוררים בין אלה שיכולים לעבוד מרחוק לבין אלה שלא יכולים.