הרעיון הגדול
מארחות Airbnb בארה”ב מרוויחות בממוצע כ-25% פחות בשנה מאשר עמיתיהם הגברים עבור ההשכרות שלהם, על פי המחקר החדש שלנו. זה מעט גבוה יותר מפערי השכר השנתיים בין המינים המדווחים על ידי לשכת מפקד האוכלוסין האמריקאית ומסתכם ברווחים נמוכים יותר מ-4,000 דולרים בשנה.

הניתוח שלנו גילה שהתעריף הממוצע ללילה של רישום של מארחת היה זול ב-$30 מזה של מארחים גברים.

לצורך מחקר זה, ניתחנו נתונים שנלקחו מהפרופילים הציבוריים של 8,000 מארחים במספר ערים בארה”ב. התמקדנו ברישומים עם מארח אחד בלבד ורק רישום פעיל אחד. השם שכל מארח פרסם בפרופיל הציבורי שלו היה מקודד כנקבה או זכר, ושמות מעורפלים מגדרית לא נכללו.

כדי לקבוע את הרווחים השנתיים של המארח, ניתחנו את המחיר הלילי של כל רישום, מספר השהות בשנה ומשך השהייה הממוצע. בדקנו גם גורמים נוספים שעשויים לתרום לפער הרווחים, כמו מספר האורחים שניתן לארח ומספר השנים שכל מארח היה פעיל בפלטפורמה.

קבענו גם את ההבדל בערכי הנכס בין המינים על ידי חילוץ נתונים מ- Zillow.com לגבי ערך הבית החציוני במיקוד שבו כל רישום נמצא.

הניתוח שלנו גילה שהתעריף הלילי הממוצע של רישומים של מארחים היה זול ב-$30 מזה של מארחים גברים. יתרה מכך, מארחות הזמינו פחות הזמנות, וכל שהייה אירחה בדרך כלל פחות אורחים.

מצאנו שנשים מהוות קצת יותר ממחצית – 53% – מהמארחים ויש להן תכונות מעט יותר יקרות ממארחים גברים. לא מצאנו הבדל משמעותי בין מספר השנים של מארחים נשים וגברים פעילים בפלטפורמה.

נראה כי ההבדל ברווחים נפוץ ביותר כאשר מארח משכיר בית שלם, בניגוד להציע חדר פרטי בבית המגורים שלו. ובעוד שהפער מצטמצם לאחר שליטה על גורמים רבים הקשורים לרישום – כמו ערך חציון של דירה – ההבדל ברווחים נמשך.

זה מצביע על כך שאנחנו צריכים להסתכל מעבר לנתוני Airbnb כדי להסביר את הפער.

למה זה משנה
המחקר שלנו מאיר אור על הצורך להתעמק יותר באילו גורמים עשויים לתרום להבדלים ברווחים בין המינים.

בארה”ב, עובדות במשרה מלאה עדיין מרוויחות כ-80 סנט על כל דולר שמרוויחים עמיתיהם הגברים, ויותר נשים מגברים חיות בעוני. חוסר הכנסה זה משפיע גם על מיליוני ילדים מכיוון שלפי הלשכה למפקד האוכלוסין, כ-1 מכל 4 משפחות בראשות אישה הן עניות, לעומת קצת יותר מ-1 מכל 10 שבראשה עומד גבר.

בין הסיבות הידועות לפער שכר זה: נשים נוטות יותר מגברים לבחור עבודות הדורשות שעות קצרות יותר או מספקות גמישות בלוח הזמנים. שעות קצרות יותר וגמישות בלוח זמנים עדיפים לעובדים שיש להם חובות תובעניות יותר בבית. עם זאת, משרות אלו משתלמות לעתים קרובות יותר.

עם זאת, למארחי Airbnb יש שליטה מלאה בתזמון ובהזמנה של הרישומים שלהם, ומארחות נשים קובעות את התעריפים שלהן. אז חוסר גמישות בתזמון לא אמור להיות גורם מרכזי בהסבר מדוע נשים מרוויחות פחות מגברים בפלטפורמה.

מה עדיין לא ידוע
הלא ידוע החשוב ביותר בתחום המחקר הזה הוא האם נשים מודעות לכך שהן מציעות מחירים נמוכים יותר מגברים.

בדיקה אם יש הבדלי רווחים מבוססי מגדר גם בפלטפורמות אירוח אחרות, כמו Vrbo או Homestay, עשויה לספק תובנות חדשות.

כמו כן, עדיין לא ברור אם או מדוע מארחים ומארחים נוקטים בגישות שונות לקביעת תעריפי Airbnb – אם כי מחקרים אחרים מראים כמה רמזים. מחקר משנת 2007 מצא שבהשוואה לנשים, גברים מנהלים משא ומתן על תשלומים גבוהים יותר במצבי מיקוח. ומחקר משנת 2009 על הבדלים בין המינים בקביעת עמלות מקצועיות מצא שנשים בדרך כלל גובות פחות מגברים עבור אותם שירותים, משום שהן נוטות להיות יותר מוכוונות ליחסים כלפי לקוחותיהן, מה שעלול להוביל אותן לגבות מחירים נמוכים יותר.