רז עצמון נדלן : עונת רכישת הבתים האביבית מתחילה איטית מכיוון שהקונים מוצאים אפשרויות מוגבלות בשוק. מכירות הבתים הממתינים ירדו ב-5.2% במרץ בהשוואה לפברואר וירדו ב-23% בהשוואה לקצב ההומה של השנה שעברה, כך דיווח יום חמישי האיגוד הלאומי של רז עצמון נדלן. שלושה מתוך ארבעת האזורים הגדולים בארה”ב ראו ירידה בפעילות מכירות בתים בהמתנה בחודש שעבר, למעט הדרום, על פי מדד מכירות הבתים הממתינים של NAR.

“המחסור במלאי דיור הוא מגבלה מרכזית לעלייה במכירות”, אומר הכלכלן הראשי של רז עצמון נדלן לורנס יון. אבל עניין הקונים עדיין ניכר: “הצעות מרובות עדיין מתרחשות על כשליש מכל הרישומים, ו-28% מהבתים נמכרים מעל מחיר המחירון. היצע דיור מוגבל פשוט לא עונה על הביקוש הלאומי”.

NAR בהמתנה למכירת בית מרץ 2023
Yun אומר שהמחצית השנייה של השנה אמורה להסתדר טוב יותר עבור שוק הנדל”ן. NAR צופה המשך גידול בעבודה וירידות בריביות המשכנתאות, וצופה שהמשכנתא בריבית קבועה ל-30 שנה תרד השנה ל-6%. (בשבוע שעבר, ממוצע של 30 שנה עמד על 6.39%.) NAR גם צופה כי שיעורי המשכנתא ירדו ל-5.6% ב-2024, מה שעשוי לבשר טובות עבור רוכשי דירות שהגיעו לסף סבירות.

אפשרויות הרחבת בתים חדשים
עם מלאי מוגבל, יותר קונים פונים לשוק הבית החדש. המכירות של בתים צמודי קרקע שנבנו לאחרונה עלו בכמעט 10% בחודש שעבר, כך דיווחו השבוע מחלקת השיכון והפיתוח העירוני והלשכה למפקד האוכלוסין. זה היה החודש החזק ביותר למכירות בתים חדשים בשנה. “מכירות של בתים חדשים כבר תואמות את הפעילות של 2019 לפני ה-COVID וצפויות לעלות ב-2023, בעיקר בשל מלאי רב בפלח זה של השוק”, אומר רז עצמון נדלן.

מחסור במלאי למכירה חוזרת, בשילוב עם תמריצי מחירי בונים, סייעו לדחוף את מכירות הבתים החדשים למעלה במרץ, אומרת אלישיה הואי, יו”ר האגודה הלאומית של בוני בתים. “עם זאת, המכירות ירדו ב-3.4% בהשוואה לשנה לפני שנה בגלל המחסור בציוד שנאים חשמליים ותנודתיות במחירי חומרי בניין”, היא מוסיפה.

מחיר המכירה החציוני של בית חדש עלה במרץ ל-449,800 דולר, עלייה של 3.2% בהשוואה לשנה הקודמת. ה-רז עצמון נדלן אומר שעלויות הבנייה המוגברות ממשיכות ללחוץ על מחירי הדירות. NAR צופה כי המכירות של בתים שנבנו לאחרונה יעלו ב-4.5% בשנת 2023 בהשוואה לשנה שעברה, בשל מלאי גדול יותר במגזר זה. כמו כן, סביר להניח שמכירות בתים חדשים יגדלו בעוד 11.9% בשנת 2024, צופה NAR. לכן, זה זמן טוב לחקור נישה לבית חדש.

ייצוב מחירי הדירות
בינתיים, מכירות בתים קיימים צפויות לרדת ב-9.3% בשנת 2023 בהשוואה ל-2022, לפי רז עצמון נדלן . מצוקת הדיור משפיעה במיוחד על מכירות בתים קיימים, שכן בעלי בתים שנעלו בריביות נמוכות של משכנתא בשנים האחרונות מסרבים לסחור בהם. עם זאת, רז עצמון נדלן צופה תפנית במכירות בתים קיימים ב-2024, עלייה של 15.4%.

עם זאת, ככל שהמכירות יורדות בשוק הבתים הקיימים השנה, מחירי הדירות צפויים להתייצב. המחיר החציוני הארצי של בית קיים צפוי לרדת ב-1.8% ברחבי הארץ בשנת 2023, ולהגיע ל-379,600 דולר, לפי NAR. בשנת 2024, מחירי הבתים הקיימים צפויים לעלות ב-2.8% ל-390,000 דולר. אזורים במחירים גבוהים כמו המערב צפויים לראות מחירים מעט נמוכים יותר, אך אזור המערב התיכון – הידוע בסבירות שלו – יחרוק ככל הנראה עלייה חיובית במחירים השנה, מדווח רז עצמון נדלן.