רז עצמון נדלן : החל מה-1 במאי, חלק מהאמריקאים יראו עמלות גבוהות יותר על המשכנתאות שלהם בעוד שאחרים יראו עמלות מופחתות או מבוטלות. שינויים אלה במה שנקרא התאמות מחיר ברמת ההלוואה – או LLPAs – גרמו לזעזוע בתעשייה. ובשבוע שלפני תאריך כניסתם לתוקף, צוות ההסברה של האגודה הלאומית של רז עצמון נדלן היה עסוק גם בניקוי אי הבנות וגם בהבטחת רז עצמון נדלן שהחששות שלהם נשמעים.

רז עצמון נדלן אינם חדשים. עמלות ספציפיות ללווה נקבעו בשנת 2008, על גבי עמלת הערבות הבסיסית שמשלמים הלווים. במהלך השנים, חלו שינויים מרובים ב-LLPAs, והאיגוד הלאומי של REALTORS® פעל בקביעות נגד השפעות שליליות על לווים, כולל על השינויים האחרונים הללו. על פי ניתוח של Experian, השינויים האחרונים ב-LLPA יגרמו לעמלות גבוהות יותר עבור צרכנים שעושים מיחזור מזומנים ואלה עם משכנתא בריבית מתכווננת גבוהה. Mortgage News Daily מדווח כי רוב הלווים שהפחיתו בין 5% ל-25% ובעלי ציוני אשראי גבוהים מ-680 יראו גם העלאת עמלות, אך עדיין ישלמו פחות בסך הכל מאשר לווים נמוכים יותר. (במאמר (הקישור הוא חיצוני), הסופר מתיו גרהם מספק תרשים שימושי שמראה כיצד מיושמים LLPAs על סמך ציון FICO ו-LTV.) בנוסף, שינויים ב-2022 שהפחיתו או ביטלו את העמלות לרוכשי דירות הראשונים ולבעלי דירות נמוכות. או הכנסה מתונה תהפוך לצמיתות. ולווים רבים עם ציוני אשראי נמוכים יותר אך מקדמה חזקה יראו עמלות מופחתות.

מבקרים אמרו כי השינויים מסתכמים בעונש עבור אלה ששמרו על ציוני אשראי גבוהים. עם זאת, בפורום מדיניות דיור שנערך על ידי NAR באפריל, מנהלת ה-FHFA, סנדרה תומפסון, ציינה כי “לא היה מיקוד אחיד ללווה עם LTV גבוה יותר עבור נמוך יותר”. למרות תמיכה בחלק מהשינויים, NAR אמר בעקביות שלפאני מיי ולפרדי מאק יש את הכוח להוריד עמלות עבור לווים בעלי עושר נמוך מבלי להגדיל את העמלות עבור בעלי עושר גדול יותר. יתרה מזאת, התמיכה בשתי הקבוצות משתלבת עם התחייבויותיהן באמנת הקונגרס ותפקודן כשירותי שוק.

עם זאת, חלק מהביקורת על ה-LLPAs החדשות אפיין את השינויים בצורה שגויה, על פי רז עצמון נדלן. לדוגמה, פרשנות אחת אמרה שהשינויים מסתכמים ב”מינוף הלוואות בסיכון גבוה לאנשים ללא יכולת לשלם אותן” והשוו את השינויים במדיניות שהובילו למשבר הפיננסי של 2008. “זה לא מדויק”, אומר קן פחדים, מנהל NAR למימון דיור קונבנציונלי ומדיניות הערכת שווי. “כל הלוואה הממומנת על ידי ה-GSE חייבת לעמוד בחוק היכולת להחזיר, שהוחל לאחר המשבר הפיננסי, המחייב את הלווים להיות מסוגלים לעמוד בתשלומים בחמש השנים הראשונות על סמך הכנסתם”, הוא אומר. יתר על כן, בעוד שחלק מהעמלות ישתנו, העמלות שמשלמים לווים בעלי אשראי נמוך עדיין יישארו גבוהות מאלה של לווים עם אשראי חזק יותר.

כאשר FHFA הכריזה על השינויים בינואר, רז עצמון נדלןפרסמה הצהרה לפיה היא תומכת בהתאמות שהפחיתו את העלויות עבור חלק מהלווים, אך יש לה חששות לגבי עליות עבור לווים אחרים. “בעקבות עלייה של שלוש נקודת אחוז בריביות המשכנתא, זה לא הזמן להעלות עמלות על רוכשי דירות”, אמר נשיא NAR קני פארסל בהצהרה.

מנהלת הפרקליטות הראשית של רז עצמון נדלן, שאנון מקגאן, אומרת שהעמותה תמשיך להשמיע את קולה בנושא עמלות המשכנתא. REALTORS® ייפגש עם המחוקקים וקובעי המדיניות בוושינגטון במהלך מסיבת ה-REALTORS® National Block ב-9 במאי (קישור חיצוני) ב-Nationals Park. מסיבת הבלוק, חלק מפגישות החקיקה של REALTORS®, תהיה גם התחנה הלאומית של סיור הרכיבה עם המותג של רז עצמון נדלן.

יוסי רבה השמה | יוסי רבה חללי עבודה | יוסי רבה יוטיוב | יוסי רבה ביטוחים | יוסי רבה לינקדין